امريكا شمالي و جنوبي

آمريكاي شمالي
آمريكاي شمالي بخش شمالي قاره آمريكا است. ميان سه كشور كانادا، ايالات متحده آمريكا و مكزيك تقسيم شده‌است. اين قاره در نيمكره شمالي كرهٔ زمين واقع شده‌است. كانادا بزرگ‌ترين كشور آمريكاي شمالي مي‌باشد. اين قاره از شمال به اقيانوس منجمد شمالي، از جنوب به درياي كارائيب، از شرق به اقيانوس اطلس و از غرب به اقيانوس آرام مي‌رسد.
آمريكاي شمالي شامل بخشي از توده خشكي كه به طور كلي به آن به عنوان جهان نو، نيمكره غربي، يا آمريكا ناميده مي‌شود است. نامي كه كمتر براي آن به كار برده مي‌شود قاره آمريكاي شمالي است. تنها راه ارتباطي خشكي آمريكاي شمالي و جنوبي كشور پاناما مي‌باشد. نگاره هوايي از قسمت اعظم آمريكاي شمالي توسط ناسا بخش بزرگي از آمريكاي شمالي، بر روي صفحه آمريكاي شمالي جا گرفته است بخش‌هايي از كاليفرنيا و غرب مكزيكو روي بخش‌هايي از لبهٔ صفحه آرام مي‌باشد كه اين دو صفحه در گسل درياي آندرسون به يكديگر برخورد مي‌كنند. قاره مي‌تواند به چهار ناحيه بزرگ تقسيم شود. ناحيه دشت‌هاي بزرگ از خليج مكزيك تا مدار قطبي كاناد كشيده شده است از نگر زمين‌شناسي جوان شامل گرت بيسين (حوضه‌هاي آبريز داخلي) كاليفرنيا و آلاسكا رشته كوه‌هاي غربي مانند راكي است. در شمال سپر كانادا كه بالا رفته ولي نسبتاً همواره مي‌باشد و ناحيه‌هاي گوناگون در شرق مانند كوه‌هاي آپالاش نواحي ساحلي اقيانوس اطلس و شبه جزيره فلوريدا، مكزيكو مي‌باشد. آمريكاي شمالي وسعتي معادل با ۲۴٬۷۰۹٬۰۰۰ كيلومتر مربع دارد. ۴/۸ درصد سطح زمين و داراي ۵۲۹ ميليون نفر جمعيت در سال ۲۰۰۸ بوده است.
آمريكاي جنوبي
آمريكاي جنوبي يا آمريكاي لاتين بخش جنوبي قاره آمريكا است. آمريكاي جنوبي را گاه به عنوان قاره‌اي جدا نيز در نظر مي‌گيرند. آمريكاي جنوبي در نيم‌كره غربي زمين واقع شده و بيشتر مساحت آن در نيم‌كره جنوبي است. آمريكاي جنوبي از سمت غرب به اقيانوس آرام و از سوي شمال و شرق به اقيانوس اطلس محدود مي‌شود. آمريكاي شمالي و درياي كارائيب در شمال غرب آن واقع شده‌اند. محدوده آمريكاي جنوبي را معمولاً از شمال كشور كلمبيا تا جنوب كشور شيلي در نظر مي‌گيرند. خط استوا از اين قاره مي‌گذرد و رود بزرگ آمازون و جنگل‌هاي باراني آمازون در اين قاره قرار دارد. آمريكاي جنوبي ۱۷٬۸۴۰٬۰۰۰ كيلومتر مربع مساحت دارد، ۱۲ كشور را در خود جاي داده و جمعيت اين قاره در سال ۲۰۰۵ ميلادي جمعاً ۳۷۲ ميليون نفر بود.به‌جز دوازده كشور مستقل، دو منطقه غيرمستقل به نام‌هاي گويان فرانسه و جزاير فالكلند نيز در آمريكاي جنوبي قرار دارند كه اولي از مستملكات فرانسه است و دومي جزئي از سرزمين‌هاي فرادريايي بريتانيا به‌شمار مي‌آيد. افزون بر اين‌ها، در برخي تقسيمات، ترينيداد و توباگو، پاناما و شماري از جزاير آنتيل متعلق به پادشاهي هلند را نيز جزئي از آمريكاي جنوبي به حساب مي‌آورند.
كليه حقوق مادي و معنوي اين وب سايت براي شركت مسافرتي دنياي پنج قاره محفوظ مي باشد.