معرفي

سيدني شهري احاطه شده توسط سواحل زيبا و مكان‌هاي ديدني است كه در ايالت نيو سات ولز استراليا قرار دارد و به همراه سالن اوپراي مشهورش به نمادي از اين كشور تبديل شده است. شهري با جاذبه‌هاي خارق‌العاده كه بيشترين تعداد جهانگرد را به خود جذب مي‌كند. در ادامه با كجارو همراه باشيد تا در مطلبي جامع هر آنچه را كه براي سفر به اين شهر نياز است با هم مرور كنيم.
با وجود اينكه سيدني پايتخت نيست، اما بزرگترين شهر استراليا به شمار مي‌رود. شهري پر از جاذبه‌ها و مكان‌هاي ديدني كه بايد ببينيد تا زيبايي آن‌ها باورتان شود. تنها، مكان‌هايي از جمله سواحل مانلي و بونداي ثابت مي‌كنند كه براي چه مردم زيادي هر ساله به اين شهر زيبا سفر مي كنند. اگر قصد سفر به سيدني را داريد، به گونه‌اي برنامه ريزي كنيد كه دست كم يك هفته‌ي كامل را در آن به گشت و گذار بپردازيد. گرچه سيدني شهري كاملا گران محسوب مي‌شود، اما مطمئن باشيد ارزش وقت و هزينه‌اي را كه مي كنيد دارد.

اطلاعات ضروري

 • اختلاف ساعت با تهران: ۷:۳۰+
 • زبان رسمي: انگليسي با گويش استراليايي، زبان‌هاي رايج ديگر: ايتاليايي، چيني.
 • واحد پول رسمي: دلار استراليا (AUD) نرخ تبديل ارز به دلار: ۱۰ دلار استراليا=۷.۱۹ دلار آمريكا
 • پيشنهاد دنياي 5 قاره براي رزرو هتل

  • تعجب نيست اگر بگوييم بهترين زمان براي سفر به سيدني تابستان‌هاي گرم است. به طور معمول از اكتبر تا آوريل به همراه ژانويه و فوريه كه مي توان آن‌ها را فصول پرگردشگر يا به اصطلاح High-season ناميد. از ماه مه تا سپتامبر (off-season) همه‌چيز همزمان با سردتر شدن هوا آرام‌تر مي‌شود، به طوري كه مي توان هتل‌هاي خوب و ارزان‌تري را خصوصا در مناطق ساحلي پيدا كرد.

  وضعيت آب و هوايي

 • سيدني هم از آن دست شهرهايي است كه به خوبي براي داشتن آب و هوايي مطلوب و اقليمي معتدل مشهور است. اما اين به اين معنا نيست كه هوا هميشه آفتابي و سرگرم كننده است. در نيمكره‌ي جنوبي زمين معمولا تابستان‌ها، گرماي مطلوبي حكم فرما است، اما مرطوب نيز هست و اين نمناك بودن، خصوصا در طول گرم‌ترين روزها گاهي مي تواند آزار دهنده باشد. زمستان‌هاي اين شهر خيلي سخت نيستند و برف در آن شديدا كمياب است. البته شب‌ها ممكن است درجه حرارت هوا تا حد يخ زدگي هم برسد. همچنين سيدني را مي توان يكي از مرطوب‌ترين شهرهاي بزرگ جهان دانست كه تقريبا در نيمي از روزهاي آن بارش باران ثبت مي‌شود. البته اين موضوع، تجربه‌ي سفر به اين شهر را تحت تاثير قرار نمي دهد، هنوز هم مي‌شود با همراه داشتن تجهيزات مناسب براي هواي مرطوب در هر زماني از سال سفري رويايي و به ياد ماندني را به اين شهر تجربه كرد. سفري كه احتمالا تا سال‌ها در خاطرتان ثبت خواهد شد.
 • پيشنهاد گردشگري دنياي 5 قاره

  خانه اُپراي سيدني ( Sydney Opera House )

  يكي از نمادهاي عظيم جهان، خانه اُپراي سيدني است كه جزو ميراث جهاني يونسكو و ستاره جذاب بندر پر زرق و برق سيدني به حساب مي‌آيد. اين ساختمان تحسين‌برانگيز به شكل صدف يا بادبان در اهتزاز بر زميني خشك كه اطراف آن را آب احاطه كرده، قرار گرفته است. گردش مهيج دريايي، گرفتن عكس فوري و آسايش در يكي از رستوران‌ها، قدم زدن در محوطه بيروني يا سازماندهي كردن يك گردش و بازديد از اين بناي باشكوه كه شامل تئاتر، استوديو، اتاق‌هاي نمايش و سالن كنسرت است، از فعاليت‌هاي رايج ساختمان خارق‌العاده شمرده مي‌شود.

  اسكله مدور ( Circular Quay )

  اسكله مدور سيدني توسط كارگران تبعيدي در خليج اين شهر ساخته شد و اكنون محل اصلي ترمينال قايق‌هاي موتوري مي‌باشد. در ساعات شلوغي، هزاران مسافر و رهگذر به اين منطقه سرازير مي‌شوند. كافه‌هاي فراوان و هنرمندانِ خياباني توريست‌هايي كه مشغول آفتاب گرفتن در پياده‌رو هستند را سرگرم مي‌سازند. براي گردشگران اين نقطه شروع سفرهاي پر هيجان دريايي مي‌باشد كه يكي از بهترين راه‌ها قدرداني از بندر درخشان سيدني است. كشتي‌ها همچنين از اين مكان به نقاط ديگر مانند جزيره مانلي، خليج واتسون و باغ وحش ترانگو بروند.

  بندرگاه دارلينگ (Darling Harbour)

  بندر دارلينگ مركزي جذاب براي گردشگران و ساكنين سيدني است، اين بندر كه از پيشرفت خشكي در آب به وجود آمده، شامل مغازه‌ها، رستوران‌ها، نمايشگاه و قسمت‌هاي تفريحي مي‌باشد. در اينجا خانواده‌ها مجذوب مجسمه‌هاي مومي خانم توسو، باغ حيات‌وحش و زندگي دريايي اكواريوم سيدني خواهند شد، اكواريومي كه مجموعه‌اي جهاني از موجودات دريايي استراليا است.

  ساختمان ملكه ويكتوريا (Queen Victoria Building)

  در قسمت بالاي مركز خريد سيدني، ساختمان رومي شكل ملكه ويكتوريا قرار دارد كه توسط راه‌روهاي زيرزميني به تالار ايستگاه شهر متصل شده است. در اصل، ساخت اين بنا كه داراي يك گنبد در مركز به شكل تاج و بيست گنبد كوچك‌تر در اطراف آن است، به‌منظور ايجاد فروشگاهي مابين سال‌هاي 1893-1898 بود. پس از چند دهه غفلت، در اوايل دهه 80 اقدام به بازسازي آن كردند.

  باغ‌هاي سلطنتي گياه‌شناسي (Royal Botanic Gardens)

  واحه‌اي آرام و دنج در ميان سرعت و شتاب شهر! باغ‌هاي سلطنتي گياه‌شناسي در زمين‌هاي زراعتي خليج قرار گرفته و مكاني خوش‌منظره براي گردش از اسكله تا خانه اُپراي سيدني به شمار مي‌آيند. اين باغ‌ها در سال 1816 برپا گرديده و 30 هكتار از زمين‌هاي اطراف آن با طرح‌هاي متفاوت و درختاني بلند، نخلستاني وسيع، گل‌هاي اركيده، سرخس‌ها و دسته‌اي از خفاشان ميوه‌خوار تشكيل شده است. در ميان اين عناصر رنگارنگ، كاخ باغ رُزما كه شامل 1800 شاخه گل رُز است قرار گرفته، همچنين باغ گياهان ناياب يا در معرض تهديد را هم در همين منطقه مي‌توانيد ببينيد.

  پل بندرگاه سيدني (Sydney Harbour Bridge)

  پل بندرگاه سيدني (در زبان مردم محلي «قلاب چنگكي») مشهورترين اثر در شهر قبل از ساخت خانه اُپرا بوده است. اين پل در سال 1932 ساخته شد و هنوز هم به عنوان بزرگ‌ترين پل قوسي فولادي در جهان باقي مانده است. اين پل سواحل شمالي و جنوبي بندرگاه را با يك قوس به هم متصل كرده و 134 متر بالاتر از سطح آب مي‌باشد. افزايش ترافيك پل، سازندگان را ترغيب كرد كه در سال 1992 تونل بندرگاه را احداث كنند، اما هنوز هم رانندگانِ علاقه‌مند ديدن منظره‌ي آبي دريا، از روي پل عبور مي‌كنند.
  كليه حقوق مادي و معنوي اين وب سايت براي شركت مسافرتي دنياي پنج قاره محفوظ مي باشد.