نشريه ايتاليايي «لاتيتودزلايف» نوشت


ايران را امن‌ترين و مهمان‌نوازترين كشور خاورميانه معرفي كرده است و از فرهنگ غني و منحصر به فرد ايران سخن گفته است.
در طول ۴ سال گذشته رسانه‌هاي بين‌المللي و محلي از نشنال جئوگرافيك گرفته تا رسانه‌هاي محلي اتريش، نسبت به معرفي جاذبه‌هاي گردشگري ايران اقدام كرده‌اند و از امنيت و مهمان‌نوازي ايران نوشتند و مردم كشورهاي مختلف را به ديدن كشورمان دعوت كردند. حالا در جديدترين نمونه‌هاي اين گزارش‌ها يك نشريه ايتاليايي مرتبط با حوزه سفر و گردشگري از ايران نوشته است.
اين نشريه ايتاليايي در گزارشي مصور از گردشگري در ايران كه با بيتي از اشعار حافظ آغاز مي‌شود، با اشاره به اينكه اكنون بهترين فصل براي سفر به ايران است، نوشته است:
ايران داراي ثروت‌هاي فرهنگي، طبيعي و تاريخي منحصربه‌فردي است كه توان جذب و افسون كردن هر مسافري را به فرهنگ خود دارد. در ايران از كتاب غزليات حافظ بزرگ‌ترين شاعر ايراني در قرن ۱۳ ميلادي، براي فال گرفتن استفاده مي‌شود و برخي معتقدند كه در آن پيشنهادهايي براي حل مشكلات روزمره وجود دارد. در كنار مقبره او در شيراز افرادي هستند كه در ازاي دريافت مقدار كمي پول فال حافظ مي‌گيرند. اما رسوم و ارتباط با گذشته در ايران همگام با مدرنيزه شدن به پيش مي‌رود..در اين نشريه همچنين آمده است: گذشته و حال با يكديگر در كشوري ادغام مي‌شوند كه در آن تمام آنچه براي جذب و فريفتن چشمان، ذهن و فانتزي خلق شده است، وجود دارد. براساس اين گزارش، ايران باستان از زمان ماركو پولو كه ۷۰۰ سال پيش از آن گذر كرد، همواره جذابيت زيادي براي مسافران داشته و امروز نيز با معماري‌هاي نفيس مساجد و عمارت‌هاي خود كه نشات گرفته از تاريخ هزاران ساله و غناي فرهنگي، طبيعي و تاريخي منحصربه‌فردش است، براي گردشگران جذابيت زيادي دارد.
اين گزارش اضافه كرده است:
به چشمان مسافر، گنبدهاي آبي رنگ و سازه‌ها و شواهد تاريخي فرهنگي كه در ايران از تهران پرهرج و مرج و شلوغ تا اصفهان و يزد و شيراز كه گهواره تمدن اين كشور است وجود دارد، فراموش نشدني و بسيار ارزشمند است. نويسنده اين نشريه با اشاره به اينكه سفر به ايران با شهر تهران آغاز مي‌شود، درباره تهران نوشته است:پايتختي با ۱۴ ميليون جمعيت و ترافيك‌هاي سنگين كه توسعه شهري آن به ستاره‌ها رسيده و معرف نبض ايران است. وي بيان كرده است كه بازديد از همه موزه‌ها و شهرها ممكن نيست زيرا بسيار زياد هستند. اما نبايد بازديد از كاخ گلستان را كه معروف به تخت طاووس است، از دست داد؛ كاخي كه در آغاز قرن ۱۹ از سوي آقا محمدخان قاجار ساخته شد. همچنين موزه جواهرات كه منحصربه‌فرد است را نيز نبايد از دست داد. اين نشريه به تك‌تك شهرها و مكان‌هاي معروف و باستاني ايران چون يزد، شيراز، اصفهان و تخت جمشيد و پاسارگاد نيز اشاره كرده و سفر به ايران را تجربه‌اي بسيار زيبا و به ياد ماندني خوانده است.

کد خبر: 10484
كليه حقوق مادي و معنوي اين وب سايت براي شركت مسافرتي دنياي پنج قاره محفوظ مي باشد.